🎄 Boldog Karácsony – TĂşlevĂ©s nĂ©lkĂĽl!

Boldog Karácsony túlevés nélkül

A karácsonyi tĂşlevĂ©s szinte mindannyiunkat Ă©rintĹ‘ jelensĂ©g. AttĂłl kezdve beszĂ©lhetĂĽnk tĂşlevĂ©srĹ‘l, amikor mĂ©g akkor is eszĂĽnk, amikor már nem esik jĂłl, nem okoz örömet, rĂ©gen jĂłllaktunk. ArrĂłl már ejtettĂĽnk szĂłt, hogy Ă©rdemes az ĂĽnnepek idejĂ©n is a jĂł Ă©letmĂłdunknak legalább a körvonalait megtartani, hogy az ĂĽnnepek valĂłban örömteliek lehessenek.  Most vizsgáljuk meg, mi állhat a karácsonyi – vagy más ĂĽnnepi – tĂşlevĂ©s hátterĂ©ben Ă©s mit tehetĂĽnk ellene anĂ©lkĂĽl, hogy az Ă©letmĂłdunkon görcsölnĂ©nk Karácsonykor

Miért eszem olyan sokat Karácsonykor?

Sok esetben már az segít, ha azonosítjuk, mi is az oka annak, hogy akkor is eszünk, amikor már nem esik jól. Már ez az önmegfigyelés terelgethet minket a számunkra életszerű megoldás felé. Most ötletadóként néhány ok, ami meghúzódhat az ünnepi túlevés mögött:

  • A társaság ereje. EgyĂĽtt jĂł, Ă©s ahogyan Ă©szrevĂ©tlen szalad az idĹ‘ a jĂł beszĂ©lgetĂ©s, társasjátĂ©kozás idejĂ©n, Ăşgy szaladnak le a kezĂĽnk ĂĽgyĂ©ben lĂ©vĹ‘ nasik is a torkunkon. 
  • FOMO (= fear of missing out). Ez a mozaikszĂł magyarul „fĂ©lelem a kimaradástĂłl”, azt az Ă©rzĂ©st takarja, amikor pusztán azĂ©rt teszĂĽnk valamit, hogy a kitágult lehetĹ‘sĂ©gek között nehogy elmulasszunk valamit. Ez az egyik fĹ‘ oka annak, amiĂ©rt sokan szinte korlátlanul kĂ©pesek vagyunk görgetni a közössĂ©gi mĂ©diát, de egy pazarul megterĂ­tett asztalnál is titkon bekapcsolhat az Ă©rzĂ©s, hogy nehogy kihagyjak valami finomat.
  • Családi konfliktusok elkerĂĽlĹ‘ Ăştvonala. Az evĂ©s stresszoldĂł, szorongáscsökkentĹ‘ tevĂ©kenysĂ©g, ami egyĂ©bkĂ©nt teljesen normális, de nem feltĂ©tlenĂĽl jĂł ötlet következetesen erre használni. Sokan belecsĂşszunk egy-egy kellemetlen, szorongást, feszĂĽltsĂ©get elĹ‘idĂ©zĹ‘ helyzetbe, Ă©s ilyenkor gyakran valami Ă©telhez – Ă©dessĂ©ghez, sĂłs ropogtatnivalĂłhoz – nyĂşlunk. 
  • Hagyományok Ă©s kĂĽlsĹ‘ nyomás. „EgyĂ©l mĂ©g abbĂłl!”, „Jajj, nem Ă­zlett a fĹ‘ztöm?”, „Megint hiába robotoltam annyit a konyhában, nem eszitek meg.”… IsmerĹ‘sek ezek a frázisok? Illik mindent vĂ©gigkĂłstolni, illik kĂ©tszer szedni, illik mindent eltĂĽntetni a tányĂ©rrĂłl.
Karácsonykor jókat enni családi körben nem kell, hogy egyet jelentsen a kajakómával, fejfájással, kellemetlen hasfeszüléssel, rosszulléttel, puffadással.

Tippek a túlevés elkerülésére

Ha már körvonalaztad, milyen okok állnak amögött, hogy még akkor is eszel, amikor már nem esik jól, tudni fogod, melyik konkrét tanácsok válnak a leginkább a hasznodra az alábbiak közül:

  • Tervezz elĹ‘re! Ha Te gondoskodsz az ĂĽnnepi Ă©telekrĹ‘l, megteheted, hogy nem kĂ©szĂ­ted sokszorosát annak, amire tĂ©nylegesen szĂĽksĂ©g van. Emellett csempĂ©szhetsz az Ă©telekbe egĂ©szsĂ©gesebb összetevĹ‘ket Ă©s csökkentheted a tĂşlevĂ©st elĹ‘idĂ©zĹ‘ alapanyagok jelenlĂ©tĂ©t is.
  • LassĂ­ts! PrĂłbáld Ă©lvezni az Ă©telek Ă­zĂ©t Ă©s nem habzsolni. Ha csak erre figyelsz, a szervezeted tudja jelezni neked, amikor már nem kellene többet enni, ráadásul sokkal Ă©lvezetesebbĂ© válik az Ă©tkezĂ©s.
  • Hidratálj! Gondoskodj arrĂłl, hogy elĂ©g vizet igyál, az Ă©tkezĂ©sek elĹ‘tt is. 
  • Pakolj el! Ha a családdal szerettek sokáig ĂĽldögĂ©lni az asztalnál vacsora után, pakold el az Ă©telt rĂłla, hogy ne csábĂ­tson további eszegetĂ©sre. Ha mindenkĂ©pp szeretnĂ©l valamit otthagyni, az legyen gyĂĽmölcs.
  • Zárd le! ÉszrevĂ©tlenĂĽl is tudsz segĂ­teni magadnak, hogy lezárd az Ă©tkezĂ©st Ă©s ne egyĂ©l többet, amikor jĂłllaktál. Kapj be egy mentolos rágĂłt vagy igyál egy mentateát az Ă©tkezĂ©s lezárásakĂ©nt.
  • Mozdulj meg! Az ĂĽnnepi idĹ‘szakban a tĂşlevĂ©s Ă©s a lehangoltság ellen a legjobb gyĂłgyszer egy nagy sĂ©ta a csĂ­pĹ‘s levegĹ‘n. Ha van lehetĹ‘sĂ©ged, az Ă©tkezĂ©sek után tegyĂ©l egy sĂ©tát, akár családi körben. Ha kisgyerekek vannak a társaságban, felkereshettek egy játszĂłteret vagy csavaroghattok a kivilágĂ­tott utcákon, vagy a termĂ©szetben.
  • Mondj nemet! Nem vagy köteles olyan Ă©telekbĹ‘l is enni, amiket nem szeretsz, sem olyankor enni, amikor már jĂłllaktál. Nyugodtan mondd, hogy „Köszönöm, már jĂłllaktam.”, ha olyankor kĂ­nálnak, amikor már nem szeretnĂ©l enni.
  • DicsĂ©rj! Ha szeretnĂ©d megelĹ‘zni a kĂ­nálgatást, dicsĂ©rd a szakácsot mĂ©g mielĹ‘tt megkĂ­nálna a második adaggal. Az anyukád, nagymamád, aki fĹ‘zött rátok, biztosan vágyik az elismerĂ©sre. Sokszor talán csak azĂ©rt noszogatnak, hogy egyĂ©l-egyĂ©l, mert szeretnĂ©k tudni, hogy nagyon finomat fĹ‘ztek. Ha megadod a dicsĂ©retet elĹ‘re, azzal talán a hosszas unszolásnak is elejĂ©t veheted.
Próbálj ki ezek közül egyet-kettőt és hidd el, kevés erőfeszítéssel még kellemesebbek lehetnek így az ünnepek.

Mi van, ha nem sikerĂĽl?

Nos… semmi! 🙂 ElvĂ©gre nem az a cĂ©l, hogy az Ă©n ideáljaimat, elkĂ©pzelĂ©seimet valĂłsĂ­tsd meg, hanem, hogy igazán szĂ©p Ă©s ĂĽnnepi legyen a karácsonyod. Ne Ă©rezz bűntudatot amiatt, amit ilyenkor eszel, hiszen nem ilyen az egĂ©sz Ă©v Ă©trendje. Élvezd Ăşgy ezt az idĹ‘szakot, ahogy Neked a legjobb Ă©s használd a tippjeimbĹ‘l azt, ami a kedvedre Ă©s hasznodra valĂł!

Ha úgy érzed, hosszabb távon is gondjaid adódnak a túlevéssel, nézd meg, milyen megoldást dolgoztam ki rá.

Tags: , , , , , , , , ,

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük