5 tipp, hogy ne görcsölj rá az egészséges táplálkozásra

Ne görcsölj rá az egészséges táplálkozásra!

Amikor életmódváltásba kezdesz, mindent tökéletesen akarsz csinálni. Szeretnél mindent kihozni az új életmódból és beleadsz apait-anyait. Ez az igyekezet nagyon becsülendő és értékes, ám nem mindig hozza a legjobb eredményt. Az egyik eshetőség az, hogy 2-3 héten belül feladod, a másik pedig, hogy annyira rágörcsölsz a táplálkozásodra, hogy közben megsínylik a szociális kapcsolataid, elhanyagolod a hobbidat és talán még a munkádat is. 

Ma már rengeteget lehet olvasni, tudni a helyes táplálkozásról, de ha belefeszülsz, sem tudsz minden egyes jó(nak tűnő) tanácsot betartani. Nem csupán azért, mert ezek gyakran egymásnak ellentmondanak, de azért is, mert észszerű keretek között lehetetlen ennyi időt szánni csupán a táplálkozás kialakítására. Összegyújtöttem neked pár tippet, hogy elkerülhesd ezt a csapdát.

1. Priorizálj

Az interneten számolatlanul ömlenek ránk a táplálkozási tanácsok. Kezdő vagy maximalista életmódváltóként kényszert érezhetsz arra, hogy mindet maradéktalanul betartsd. De gondolj bele, hogy nem minden – egyébként jó – táplálkozási tanács egyenlő fontosságú. Például nagyon fontos az, hogy egyél sok zöldséget, de az kevésbé fontos, hogy melyik zöldséget mivel kombináld, hogy a tápanyagok 85%-os hasznosulását 87-re emeld. Ha úgy érzel, elvesztél a részletekben, tekintsd át a fő vonalakat. Inkább edd a jó alapanyagokat kevésbé előnyös kombinációban, minthogy azon idegeskedj, hogy nem tudod úgy összerakni az ételeidet, hogy az minden kritériumnak megfeleljen.

2. Lassan járj, tovább érsz!

Ha most kezdesz egészségesebben táplálkozni, érezheted úgy, hogy sok év vagy évtized lemaradását kell bepótolni. Egyszerre akarod kipróbálni az összes alapanyagot, amit találsz a receptekben, egyszerre akarsz minden rosszat kiiktatni és minden jót beiktatni az étrendedbe. Ha magadra ismersz, kérlek, veregesd meg a válladat a nevemben és ha valamikor élőben találkozunk, kérj tőlem egy ölelést erre hivatkozva. 🙂 Mert szuper vagy! Lelkes, elhivatott, igazi forradalmár. És ahogy egy forradalom, úgy egy hirtelen felindulásból elkezdett életmódváltás is sokféleképp elsülhet.

Képzeld el úgy a lelkesedésedet, mint egy három kilós adagot a világ legfinomabb jégkréméből. Befalhatod egyszerre és akkor úgy elcsapja a gyomrodat, hogy soha többet nem akarsz ilyet enni. Vagy beoszthatod magadnak, minden napra egy kehellyel, és ha már unod, tartasz egy kis pihenőt, aztán megint visszatérsz hozzá. Míg a jégkrém inkább pakolja rád a kilókat, az életmódváltás faragja, de talán az analógia érthető. Ha túlzásba viszed és mindent egyszerre akarsz, annak a hosszútávú eredménye éppen annak ellenkezője lesz, ami a célod volt. Inkább válassz ki egy területet, amire most szeretnél fókuszálni, például, hogy egyél elég salátát vagy megbarátkozz a lencsefélékkel.  

3. Vedd észre az időrablást

Már két órája tervezgeted a heti menüdet vagy böngészel a táplálkozásról szóló cikkek között? Ne érts félre, megvan ennek a helye! Valamikor fel kell építened a tudásbázisodat, amivel a számodra helyes táplálkozás kereteit ki tudod alakítani. De amikor van egy jól bevált, megalapozott életmódszokásod és valaki – családtag, barát vagy random kommentelő – félvállról odaveti, hogy ez hülyeség, akkor nem biztos, hogy fel kell túrnod a szakirodalmat még egyszer, hogy kellő alapossággal tudj erre válaszolni. Szerinte hülyeség, de neked bevált. 😉
Ha a saját étkezésed megtervezését, az információgyűjtés útját szeretnéd egy kicsit lerövidíteni, akkor nézd meg, hátha pont erre a görcsölésmentes életmódprogramra van szükséged.

4. Engedd meg az étkezés örömét

Otthon minden tök oké, de ha kitör a szokásos nagy családi ebéd, vagy a barátaiddal mentek enni valahova, borul a rendszer? Tűnhet úgy, hogy két választásod van csak:

  1. Félredobod a diétádat és utána számolsz a következményekkel
  2. Nem eszel, vagy inkább el se mész, esetleg dobozolsz valamit

Az első opció benned okoz óriási feszültséget. Egy-egy „melléevésnek” hetekig tartó következményei lehetnek. Nehezedre esik visszatérni a „normálisba”, elkezded azokat az ételeket kívánni, amiket nem kellene… A második opció nem csak rád lehet negatív hatással, hanem a kapcsolataidra is, szerintem magyarázni se kell.
De mit szólnál ha azt mondanám, van harmadik út is? Tekints úgy ezekre az evészetekre, mint szociális kapcsolódás alkalmaira. Készülj fel arra lelkiekben, hogy igen, fogsz olyat is enni, amit otthon nem ennél. De gondolj arra, hogy nem is eszel ilyet minden nap. Nem havi egy étkezés fogja elrontani az egészséges táplálkozásodat. Ezzel a gondolattal párhuzamosan nézd meg, hogy ahol esztek, mik azok az ételek, amik a legközelebb állnak az étkezési elveidhez, és válaszd azokat. Vendégségbe vigyél te is valamit, amit szívesen megeszel. Eleinte nem könnyű, gyakran kizökkenhetsz, de mint mindent, ezt is lehet gyakorolni

5. Légy büszke arra, ami működik

Ne csak azt nézd, mennyi minden van ami nem jó még az étrendedben, hanem ismerd el az eredményeidet! Eddig azt se tudtad, mi az a leveles kel, most pedig szinte napi szinten fogyasztod? Vagy eddig csak alkalmanként ettél gyümölcsöt, most pedig a reggelid része? Lesznek időszakok, amikor csak a legjobban berögzült szokásaid gyakorlására lesz energiád. Ideje megdicsérni magad mindazért, amit eddig megvalósítottál!

Remélem, beválnak ezek a tippek és görcsölés helyett felszabadultan tudod folytatni az egészséges táplálkozásodat! Ha úgy érzed, extra támogatásra van szükséged, a tartós változások bevezetéséhez, akkor a Nutritáriánus Életmódváltó Programom pont neked való! Ebben a programban részletes étkezési tervet, praktikus konyhai tippeket és inspiráló videókat kapsz, amely végigvezet az egészséges életmód felé vezető úton.

Meglátod, kis lépésekkel hatalmas eredményeket érhetsz el! 
https://nutritarianus.hu/termek/nutritarianus-eletmodvalto-program/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük