- by Zsuzsa Juhász
- in Fogyás, Táplálkozás, Tippek fogyáshoz
- on 2023.05.29.
Akkor tudsz fogyni, ha tartósan kevesebb kalóriát viszel be a szervezetedbe, mint amennyit elhasználsz. Lássuk, mik azok a leggyakoribb akadályok, amelyek megakadályozzák a fogyásodat még akkor is, ha törekszel a kalóriadeficitre, sőt akár az egészséges étkezésre is.
1. Nem jól becsülöd meg a kalóriafelhasználásodat vagy az ételeid kalóriaértékét.
Gyakran előfordul, hogy a fogyókúrázó túlbecsüli a mozgással elégetett kalóriákat, ezért úgy gondolja, többet ehet büntetlenül – de sajnos a kilók nem fognak megmoccanni lefelé. A másik tipikus probléma, ha úgy számolod a kalóriákat, hogy az ételeidet csak szemmértékkel méred, esetleg kifelejtesz olyan összetevőket (majonéz, vaj, margarin), amik rengeteg kalóriát tartalmaznak.
2. Rosszul állítod össze az étrendedet, ezért kényszeresen többet eszel, mint kellene.
Ha az a koncepciód, hogy ugyanazokat az ételeket fogod enni, mint amiktől meghíztál, csak kevesebbet, akkor ki kell, hogy ábrándítsalak. Nem véletlenül vitted túlzásba a fogyasztásukat, mert ezek bizony függőséget okozó ételek. És ha már kialakult a függőség, legfeljebb csak átmenetileg, óriási szenvedések – és éhezés – árán tudsz ugyanezekből az ételekből kevesebbet enni.
Ha szeretnéd megspórolni azt a rengeteg kutatómunkát, ami egy megfelelő étrend összeállításával jár, én már megtettem helyetted! Próbálj ki egy jól összeállított nutritáriánus étrendet három napig kockázatmentesen, vagy kapcsolj rögtön full sebességre és dobd le a túlsúlyodat könnyedén, finom ételekkel!
3. Nem alszol eleget.
Ha nem alszol eleget, a szervezeted próbál kompenzálni, általában az evéssel. Az agyad azt az üzenetet küldi a szervezetednek, hogy több táplálékra van szüksége, mint amennyire valójában.
4. Nem iszol elég vizet.
Sokszor amikor megéhezel, talán nem is éhes vagy, hanem igazából szomjas. ha nem iszol eleget, az intő jel lehet, hogy a szervezeted jelzéseit félreérted, és gyakran vízivás helyett inkább eszel valamit.
5. Kalóriákat iszol.
A napi kalóriabevitel átgondolásánál vajon beleszámolod-e azokat a kalóriákat, amiket nem megettél, hanem megittál? Tejeskávék, üdítők, gyümölcslevek, energiaitalok… Amit csak tudsz ezekből, cseréld le vízre, ízesítetlen teára.
6. Édesítőszeres üdítőket iszol.
Ugyan az édesítőszeres üdítők gyakran alig tartalmaznak kalóriát, mégis fokozzák az étvágyat. Így vagy túl sokat fogsz enni tőlük, vagy folyamatosan éhes leszel. (Esetleg egyszerre a kettő.) Szokj le róluk.
7. Nem eszel elég rostot.
A rostok szerepét a táplálkozásban lehetetlen túlhangsúlyozni. Nem csupán abban segítenek, hogy a béltartalom megfelelő ütemben haladjon át a tápcsatornán, de – és ezt kevesen tudják – a rostos ételekből kevesebb kalória hasznosul! A természet nagyszerűen gondoskodott a kalóriaszabályozásunkról, amennyiben a megfelelő ételeket esszük. Egységnyi kalóriatartalmú húsból és olajos magból eltérő mennyiségű kalória szívódik fel, mégpedig az olajos magból kevesebb, mivel ott a kalória rostokba van csomagolva, és a szervezet nem bontja ki mindet, csak amire szüksége van.
8. Türelmetlen vagy.
A fogyás beindulásához idő kell. Kinek több, kinek kevesebb. Ha jó az étrended, elég rostot viszel be, kiiktattad az addiktív ételeket, csökkentetted a kalóriabeviteledet, akkor talán lassan, de biztosan számíthatsz a jó eredményre! Lehet, hogy pár hét is eltelik, mire a kilók elkezdenek lefelé menni, de ne feledd: ami hosszú idő alatt jött fel rád, attól ne akarj hamar megszabadulni.
Tags: fogyás növényi étrenden, fogyókúra, kalóriadeficit, nutritáriánusfogyás, tippek fogyáshoz, trükkök fogyáshoz