„A gatyám is rámegy!” – A növényi étrend BUKTATÓI 4. rész

A teljes értékű növényi étrend, nutritáriánus étrend, téné nem drága

Psszt, ez egy cikksorozat negyedik része. Első rész. Második rész. Harmadik rész.

Az egészséges étkezés a bevásárlásnál kezdődik, és itt rögtön találkozhatsz azzal a problémával, hogy a boltban egyszerűen nem azok a sorok ismerősek, ahonnan kellene venned valamit. Másrészt gondolhatod azt is, hogy az egészséges táplálkozáshoz extra, különleges összetevők kellenek, amiket csak bioboltban vagy valami nagyon speciális webshopban lehet beszerezni. Vagy le akarod egyszerűsíteni a képletet és hús helyett megveszed a vegán húst, tejföl helyett a vegán tejfölt, sajt helyett a vegán sajtot… és csodálkozol, hogy sem a gyomrod, sem a pénztárcád nem örül neki. Gyere, hadd mutassam meg, hogy vásárolj értelmesen és gazdaságosan a növényi étrendedhez.

Azt se tudom, ez mire jó

Összevásároltál minden vackot, sorakozik a polcodon a kölesliszt, bulgur, cirokliszt, árpapehely, sörélesztőpehely, miso paszta, belugalencse, útifűmaghéj, kesuvaj… Menőnek látszik, sokba is került, de fogalmad sincs, mit csinálj velük.

Ha nem akarod fél-egy év múlva érintetlenül kidobni őket, akkor először is, ne vásárolj össze olyan dolgokat, amiket nem tudod, mire kell használni! 😀 Ha már megvannak, akkor itt egy instant útmutató egyik-másikhoz:

Lisztek: kenyerek, sütemények készítéséhez
Egész gabona vagy bulgur: főzd meg zöldfűszerekkel köretnek
Magvajak: tegyél belőle egy teáskanállal a reggeli kásádra
Hüvelyesek: használd úgy, mint a babot vagy a lencsét (leves, főzelék, ragu), de nézd meg az ajánlott főzési időt
Sörélesztőpehely: szórd bármire sajt helyett

A Fogyás nutritáriánus étrenddel Facebook csoportban találsz rengeteg receptet és jó eséllyel az újonnan beszerzett alapanyagod is szóba került már ott. Kérdezz bátran. 

Ha pedig nem akarsz többet találgatni, menj biztosra egy olyan étrenddel, amiben az alapanyagok túlnyomó többsége ismerős és könnyen beszerezhető

Hús helyett vegán hús, sajt helyett vegán sajt

Ha nem csak a növényi étrend állatvédelmi szempontja fontos számodra, hanem az egészségedért csinálod, akkor lehetőleg szorítsd vissza az étrendedben ezeket a „műtermékeket”. A vegán húspótlók szója- búza- vagy borsófehérjéből készülnek, ami egy izolátum, semmiképp nem teljes értékű. Minden rost és a mikrotápanyagok nagyrésze is hiányzik belőlük.

A bolti növényi sajtok fő összetevői a kókuszzsír és a keményítő. Nem nagy meglepetés, hogy semmi tápláló nincs bennük – ráadásul az ízük se valami jó.

A különböző vegán felvágottakat és vajakat sem feltétlenül érdemes egy az egyben a hagyományosak helyett használni. Ugyan nincs bennük koleszterin, ami mindenképp jelentős kockázatcsökkenéssel jár, de szintén erősen feldolgozott és mikrotápanyagokban szegény élelmiszerek.

Növényi étrenden sokkal érdemesebb magukra a növényekre koncentrálni. 😊 Zöldségekből, hüvelyesekből, gabonákból nagyon finom és teljes értékű ételeket lehet készíteni. Receptötletekért gyere a Fogyás nutritáriánus étrenddel Facebook csoportba, két hetes mintaétrendért pedig kattints ide:

 

Bevásárlás, zöldségek, gyümölcsök, gabona
Olcsó növényi étrend számla

A gatyám is rámegy

Az egyik legtipikusabb kérdés – vagy inkább kifogás –, hogy a növényi étrend drága. Nos, ezzel is úgy van, mint sok minden mással. Meg lehet oldani kisebb és nagyobb költségvetésből is. Ha a táplálkozásodat az éttermi ételekre, vegán címkés csomagolt, feldolgozott termékekre és távolról érkezett zöldségekre-gyümölcsökre (mangó, avokádó stb) alapozod, akkor bizony nagyobb költségekkel kell számolnod.

Ha viszont – amit én tanácsolok – a kalóriabeviteled alapját krumpli, gabonák, bab- és lencsefélék teszik ki, kevés olajos maggal és idényszerű zöldségekkel és gyümölcsökkel kiegészítve, akkor jóval kisebb költséggel számolhatsz.

Az általam összeállított mintaétrend, a Több mint étrend első heti bevásárlását nemrég teszteltük. 2024 októberében a heti bevásárlólista 

  • egy főre
  • úgy, hogy bizonyos alapanyagokból a család többi tagja is fog enni
  • nem akciós termékekkel
  • egyetlen üzletben vásárolva

9329 Ft volt.

Ha maradt még olyan buktató a növényi étrend kapcsán, amit nem érintettünk, de Te találkoztál vele, feltétlenül írd meg kommentben!

Tags: , , , , , , ,

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük