- by Zsuzsa Juhász
- in Ezt tudnám folytatni - kihívás
- on 2026.01.05.
3
Nem minden rajtad múlik
És ez rendben van! Érezheted időnként, hogy az életmódváltásban a legnehezebb megbirkózni a családtagokkal. Nem támogatnak, vagy csak egyszerűen nem értenek, kényelmetlen nekik az, hogy te ezután másképp fogsz élni. Őszintén, a legnehezebb témához értünk, és nem tudom neked elmondani a mindenek feletti megoldást. De hátha segít, ha együtt gondolkodunk róla:
Ezt tedd meg ma önmagadért:
- Ne dönts a család és az életmód között. Erősítsd magadban a saját utadat is, és a szeretetet is azok iránt, akik esetleg most nem értenek meg. Az állhatatossághoz és a példaadáshoz idő kell, de ez a legtöbb, amit tehetsz.
- Kapaszkodj a közösség erejébe! A Fogyás nutritáriánus étrenddel csoportban nem csak a receptekről lehet diskurálni. Nyugodtan felvetheted a küzdelmeidet, kérhetsz tanácsot, megerősítést, bátorítást, akár névtelenül is.
A mai mantrád:
Nem gyenge vagyok, hanem egy ember a saját környezetében.
Emlékeztetőül a kihívás két feladata:

3 hozzászólás
Az életmódomban a legnehezebb az, hogy majdnem 200 km-re van a munkahelyem, ahol részmunkaidőben dolgozom, ezért a hetem felét nem itthon töltöm. Az étkezések logisztikája, anyukámnak hála, nem olyan nehéz, de az itthoni bevásárlás, edzés, mozgás, home office munka időbeosztása annál nagyobb kihívás. Egy edzőterembérletet nem tudok kihasználni rendesen ezzel az életvitellel, ami frusztrációt okoz. Olyan tevékenységek, mint a kovász nevelés, csíráztatás, joghurt fermentálás, ilyen életvitel mellett szinte lehetetlenek.
Ugyanakkor sok támogatásom van. Amikor “munkahelyi üzemmódban” vagyok, az anyukám pompás gondoskodását élvezem, aki helyettem is fermentál. 😀 Itthon pedig számíthatok a férjemre, akinek – bár teljesen mást eszik, mint én -, a személyre szabott kuponjai szinte mind zöldségek, gyümölcsök vagy vegán alapanyagok. Szóval, igyekszünk valami jót kihozni a helyzetből. 🙂
Az en nehézségem, ami az eletmódom rendszerbe foglalasat nehezíti, az az, hogy heti 2× éjjeli 2 órakor kelek a munkám elvégzése miatt. Ez fix 2 nap. Kb 13-16 ora között érek haza. Nagyon nehéz ez a 2 nap mentálisan es fizikailag is. Felsorolás az alvásom, az éhség érzetem sokkal intenzívebb. Ezeken a napokon sokszor péksütiket kívánok es eszem, bár mindig csomagolok magamnak magas fehérje forrásokat, zöldségeket, cukormentes teát.. stb. Ilyenkor nem vagyok képes sportolni, gyalogolni. Mire hazaérek, annyira fáradt vagyok, hogy gondolkodni sem tudok . Nagyon megvisel. Kb 12-14 órát alszom ekkor. Erre szeretnék egy megoldást, választ, hogy ezen a 2 napon mit egyek, mikor, hogyan kezdjem le a nehézségeket.
Köszönöm, ha elolvastad.😊
Kedves Zsuzsi, teljesen megértem, hogy ez a két nap korai kelés sok mindent borít a rendszeredben. Ezt nem könnyű kezelni. Néhány szempontot, ötletet tudok mondani ehhez, remélem, valamelyik hasznodra lesz.
– Ezen a két napon engedd el az edzést, mozgást. Mivel nincs meg a megfelelő pihenés, borul a cirkadián ritmus, teljesen érthető, hogy nincs rá energiád. Ha még emiatt esetleg bántod is magad vagy aggódsz miatta, az csak plusz lelki, idegrendszeri terhet As D hozzá a meglévőkhöz.
– Kitalálhatsz valami olyan édességet, finomságot, amit nagyon szeretsz és egy picivel egészségesebb, mint amit ilyenkor vennél. Pl. Ha eddig kakaós csiga volt, akkor most teljes kiőrlésű kakaós csiga.
Ehhez hasonló trükköket tettem bele a Nasikontrollba, ami egy átfogó program a kényszeres túlevés, nasizás kezelésére. https://nutritarianus.hu/nasikontroll/
– Kereshetsz olyan egészséges süteményreceptet, édességet, amit ilyenkor előre elkészíthetsz, hogy ehhez nyúlj. Ehhez valószínűleg kicsit kísérletezni kell majd, hogy mi az az édesség, finomság, ami megüti a mércét. A Nutritáriánus Süteményeskönyvben sok ilyet találsz. https://nutritarianus.hu/termek/nutritarianus-sutemenyeskonyv/ Hátha valamelyik beválik!
Összességében, ha a többi napon törekszel a megfelelő táplálkozásra, akkor ez a két nap is lassan alakulni fog. Ahogy a bél mikrobiomod változik, úgy más ételeket fogsz kívánni. És lehet, hogy ezen a két napon később, de érezni fogod az eredményt. A felfordult ritmus önmagában nagy stressz a szervezetnek, a legfontosabb, hogy ezeken a napokon engedj az elvárásaidból, és hagyd, hogy ezek a napok “utolérjék” a többit a maguk tempójában.