Ma már teljesen általánosan elfogadott információ az, hogy a fogyáshoz kalóriadeficit szükséges, vagyis az, hogy kevesebb kalóriát vigyünk be a szervezetünkbe, mint amit elégetünk. A matek persze nem hazudik, de azért a dolog nem ennyire fekete-fehér.
A kalóriadeficit fontosságát dr Fuhrman is hangsúlyozza, sőt, ő azt mondja, hogy még ha valakinek nincs is szüksége fogyásra, akkor is érdemes mérsékelni a kalóriabevitelt, ugyanis tovább él az, aki kevesebbet eszik. A szervezet ilyenkor le tudja lassítani az anyagcserét, hogy ne fogyjunk el. (A lassú anyagcsere egy külön téma, lesz róla cikk hamarosan.)
Vannak bizonyos ételek, amelyeknél ez a kalóriadeficit-matek nem 100%-ig működik. A babok, magvak esetében például. Ők olyan masszív rostokkal rendelkeznek, hogy a szervezet a bennük lévő kalóriához csak nagy munka árán fér hozzá és az összeset nem is tudja felhasználni. Így ha pl nem magvajként, hanem egész magként fogyasztjuk őket, akkor a teljes kalóriatartalmuknak nem fog az egésze hasznosulni. Magyarul: nem hasznosítunk belőlük annyi kalóriát, mint ugyanannyi kalóriaértékű rostszegény, feldolgozott élelmiszerből. (Ugyanezen ok miatt fogyás mellett nem mindegy, milyen formában fogyasztjuk a gabonákat – erről is külön írás készül!)
Amíg valaki túlsúllyal rendelkezik, addig valójában sosincs kalóriadeficitben, mivel a szervezet elkezdi a meglévő zsírraktárakat bontani, amint csökken a kalóriabevitel. Viszont mivel a folyamat alatt a szervezetünk nagy mennyiségű zsírt használ fel a zsírszöveteinkből, kicsit olyan, mintha ketózisban lennénk. Sőt, Wolfgang Köbel természetgyógyász hívta fel a figyelmemet arra, hogy amikor valaki túlsúlyos és böjtöl vagy időszakos böjtöl, de akár még két étkezés között is kvázi ketózisba kerül, mert a szervezete a hiányzó kalóriákat a zsírszövetből pótolja.
Félreértés ne essék, senkit nem bátorítok a ketogén étrendre, de ha valaki esetleg olvasott róla vagy tapasztalta saját magán is, az tudja, hogy vannak kellemetlen mellékhatásai, mint a rossz közérzet. És ugyanígy: gyakran mi sem érezzük kellemesen magunkat az elején, miközben fogyni próbálunk, még ha növényi étrenden is vagyunk. Az a különbség, hogy itt a zsírbevitel nem kívülről jön, hanem belülről, a szöveteinkből és bekerül a véráramba, megborítva ezzel az omega zsírsav arányt. De míg a ketogén étrend ezt az egészségtelen folyamatot fenntartani szeretné, egy egészséges növényi étrenden az a cél, hogy minél hamarabb túllendüljünk ezen a kellemetlen időszakon.
Neked milyen tapasztalatod van a kalóriadeficittel?