- by Zsuzsa Juhász
- in Egészség, Karácsonyi menü, Táplálkozás, Tippek fogyáshoz
- on 2024.12.02.
Neked mennyi ételre van szükséged egy nap? És Karácsonykor?
Könnyű belátni, hogy a kalóriaszükségletünk nem változik attól, hogy éppen ünnep van, mértékletességet gyakorolni viszont nem mindig könnyű ilyenkor. Az ünnepekre sokszor úgy tekintünk, hogy végre lehet nyugodtan enni finomakat, mert hiszen ünnepelünk.
Ez így is van, és senkitől nem szeretném elvenni az ünnepi finomságait. Viszont az ünnepi falatozásunk, ahogy a hétköznapi is, hatással van az energiaszintünkre, a közérzetünkre, a kedélyállapotunkra. Ezért érdemes megfontolni, hogy mit és mennyit eszünk ilyenkor, anélkül, hogy az ünnepi érzésünk csorbulna. Ebben a bejegyzésben motiválni szeretnélek arra, hogy formáld egészségesebbé a karácsonyi lakomát, a következő két bejegyzésben pedig konkrét ötleteket is adok rá, hogyan tedd.
Az a fránya ünnepi levertség
Fáj a fejed, motiválatlan vagy, semmi kedved megmozdulni és a szíved mélyén érzed, hogy ebből az ünnep-dologból azért ki lehetne hozni többet is. Tapasztaltál már hasonlót? A túlzott étkezés és alkoholfogyasztás tompító hatása talán többek számára a „kisebbik rossz”, és így könnyebb elviselni azokat a családi feszültségeket, amelyekkel időről időre mindannyian találkozunk. Arra nézve sajnos nem tudok tanácsot adni, hogyan kezeljük a családi feszültségeket, viszont van egy jó hírem: az „ünnepi levertség”, az ilyenkor jelentkező fejfájás, kajakóma, motiválatlanság csökkenthető egy kis átgondolással és néhány szokás áthangolásával.
Amit megeszünk, megiszunk, az közvetlen hatással van arra, ahogy érezzük magunkat. Nehéz, zsíros, cukros ételek után szinte mindenki elbódul egy kicsit és ilyenkor a depresszív gondolatok is könnyebben megkörnyékeznek. Ezt csak tetézi, hogy bár ott vannak körülötted a családtagjaid, kevésbé tudsz velük minőségi időt együtt tölteni, inkább ledőlnél egyet szunyókálni.
Megéri kizökkenni?
Az ünnepi étkezés nem kevésbé befolyásolja a hosszútávú egészségedet, mint bármely hétköznapod étkezései. Nyilván nem az ünnepek lakomáitól fogsz meghízni, ha egyébként egészséges táplálkozást folytatsz. Viszont ha napokon át a szöges ellentétét csinálod annak, ahogy a hétköznapokban eszel, akkor az ünnepi időszak bizony ki fog zökkenteni és utána akár heteket vehet igénybe, hogy visszatalálj a megfelelő kerékvágásba.
Persze lehetünk olyan szakaszában az életünknek, amikor ez pont belefér, vagy dübörög bennünk a motiváció és az ünnepek után alig várjuk, hogy visszatérjünk a szokott rendszerbe. De az a tapasztalat, hogy sokkal könnyebb gondatlanul enni, mint gondosan. 🤫
Finom legyen vagy egészséges?
Ha úgy gondolod, a kettő kizárja egymást, akkor még nem főzött neked az anyukám. 🙃 Tudom, ez nem mindenkinek adatik meg, de azt garantálom, hogy lehetséges nagyon finom és ünnepi ételeket készíteni úgy, hogy ez a legkevésbé se legyen „egészséges ízű”. Vagy máshonnan megközelítve: egy hagyományos karácsonyi menübe is lehet csempészni olyan alapanyagokat, amelyek növelik a tápértékét és segítenek, hogy ne ess át a ló túloldalára. Az egészségesebb karácsonyi menü nem lemondás, hanem egy tudatos döntés és a vele járó munka és tervezés bőven meg fog térülni.
Mit is jelent egészségesebben enni? Inspirálódj hozzá itt:
Jóbarátunk, a krumpli
Így legyen tele a szervezeted vitaminokkal
Mi az, hogy nutritáriánus?
Ezért egyél egészségesebben Karácsonykor:
- Jobb lesz a hangulatod.
- Kevésbé üt ki a fejfájás és a kajakóma.
- Jobban tudod élvezni a szeretteiddel való együttlétet.
- Nagyobb örömmel tudod megélni az ünnepi pillanatokat.
- Az ünnepek végeztével nem kell több plusz kilót leküzdened.
- Sokkal könnyebb lesz visszatérned a hétköznapi étkezéshez.
A cikksorozat további részeiben erről olvashatsz:
- Milyen egészségesebb alapanyagoknak lehet helye az ünnepi asztalon?
- Hogyan tervezz minden szempontból tökéletes karácsonyi menüt?
Tags: egészséges étkezés, kajakóma, karácsonyi menü, táplálkozás, ünnepi menü