Mindent a böjtről- Bevezetés

Ebben a bejegyzésben foglalt információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvossal, táplálkozási szakemberrel folytatott konzultációt, nem helyettesítik az orvos által rendelt gyógyszereket és más terápiákat. A böjt nem való mindenkinek! Bármilyen böjt előtt konzultálj az orvosoddal és tájékozódj az adott böjtölési módszer pontos kivitelezésével és kockázataival kapcsolatban. Ha úgy érzed, az étkezéssel való viszonyod nem egészséges, kérj szakértő segítséget, ha pedig étkezési szokásaid megváltoztatásában szeretnél támogatást, írj nekem az info@nutritarianus.hu címre.

Bevezetés

Mi a böjt és mi nem?

A böjt nem más, mint időszakos táplálékmegvonás, amit valamilyen céllal vezethetünk be az életünkbe. Ilyen cél lehet vallási, spirituális, például, hogy jobban tudjunk koncentrálni a lelki, szellemi dolgokra vagy, hogy szembesüljünk az esendőségünkkel és egyben megtapasztaljuk a transzcendens – Isten – jelenlétét az életünkban. A böjt célja lehet egészségügyi is, hiszen a különböző böjtök különböző pozitív változásokat idézhetnek elő az egészségünkben. A böjt lehet egy restart is az életmódváltás kezdetén, az emésztőrendszer átmeneti tehermentesítése, vagy a bél mikrobiom rendezésének egy lépése.

Nem számít böjtnek, ha valaki huzamos ideig erős kalóriadeficitben van, vagyis éhezteti a szervezetét, ahogy az sem, ha valaki nem jut élelemhez és azért éhezik. A valódi böjt jellemzője még, hogy időlegesen von meg olyan táplálékokat, amelyek a hosszú távú egészséghez igenis szükségesek. Ennek részletes magyarázata a sorozat későbbi részeiben lesz olvasható.

A böjtöt ne keverd össze az étkezési zavarokkal. Önmagában a böjt egyáltalán nem étkezési zavar, de előfordulhat olyan, hogy valaki böjtnek álcázza az ételmegvonást, de esetleg anorexia vagy más táplálkozási zavarok bújnak meg a háttérben. Éppen ezért nagy körültekintéssel érdemes böjtbe kezdeni, illetve annak fajtáját megválasztani.

Ennek a bejegyzéssorozatnak nem a teljes körű tájékoztatás a célja – nem is lehet -, hiszen saját egészségi állapotod, szükségleteid határozzák meg, hogy egyáltalán alkalmazhatod-e a böjt bármelyik módját, és ha igen, melyik lesz megfelelő számodra. A célom az, hogy a tapasztalatom és az évek alatt szerzett tudásom alapján ismeretterjesztő jelleggel bemutassam neked az egészségmegőrzésnek ezeket a – kevéssé népszerű – eszközeit.

Abban az esetben, ha bármikor a múltban küzdöttél már étkezési zavarokkal – például anorexiával, bulimiával -, a böjtök az egészségmegőrző hatás helyett a kényszeres evéssel kapcsolatos viselkedés kiújulását válthatják ki, így semmiképpen nem javaslom, hogy kipróbáld őket. Amennyiben úgy érzed, az étkezéssel való viszonyod nem egészséges, kérj szakértő segítséget, ha pedig a mindennapi szokásaid megváltoztatásában, jó étkezési szokások bevezetésében van szükséged támogatásra, írj nekem az info@nutritarianus.hu címre.

A böjt fajtái

A böjtnek számos típusa létezik, számos altípussal. Ezek közül csak a főbb csoportok bemutatására vállalkozom, nagyjából a legenyhébbektől a legszigorúbbakig. A további bejegyzésekben a következő böjtfajtákat fogom tárgyalni:
– Időszakos böjt
– Különböző detox kúrák
– Dánieli böjt (nevezhetjük egészséges táplálkozásnak is)
– Monodiéták, nyerskúrák, gyümölcsnapok
– Léböjt
– Vízböjt
– Szárazböjt

Írd meg, melyikre van a leginkább kíváncsi, esetleg melyiket próbáltad már!

Tags: , , ,

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük