Mindent a böjtről – Detox kúrák

Ebben a bejegyzésben foglalt információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvossal, táplálkozási szakemberrel folytatott konzultációt, nem helyettesítik az orvos által rendelt gyógyszereket és más terápiákat. A böjt nem való mindenkinek! Bármilyen böjt előtt konzultálj az orvosoddal és tájékozódj az adott böjtölési módszer pontos kivitelezésével és kockázataival kapcsolatban. Ha úgy érzed, az étkezéssel való viszonyod nem egészséges, kérj szakértő segítséget, ha pedig étkezési szokásaid megváltoztatásában szeretnél támogatást, írj nekem az info@nutritarianus.hu címre.

Detox kúrák

Vannak olyan böjtnek nevezett kúrák, amelyek nem járnak nagyon sok lemondással, sőt, sok közülük olyan változást vezet be, ami nem csupán kúraszerűen, de életvitelszerűen tartható, sőt, kifejezetten egészséges. Most ezeket a valódi böjtnek nem nevezhető, de azért gyakran nagyon is hasznos kúrákat szeretném áttekinteni.

Detox

Csoki, cukor és gyorsételek

Több édességfüggő ismerősöm számolt már be arról, hogy “csokiböjtöt” tartott rövidebb-hosszabb ideig. Ez természetesen nem azt jelentette, hogy semmi mást nem evett, csak csokit, hanem ennek épp az ellenkezőjét: kizárta a csokit az életéből néhány napra vagy hétre.
Vannak olyan (ultra)feldolgozott élelmiszerek, amelyek nagyon könnyen alakítanak ki függőséget. Ezek jellemzően finomított szénhidrát (cukor vagy fehérliszt) és nagy mennyiségű telített zsír kombinációi, gyakran intenzív fűszerezéssel (sok só, ízfokozók, kakaó, vanília, stb).
Például: csoki, keksz, chips, gyorsételek, bő olajban sült rántott ételek, sültkrumpli, zsírban tocsogó hamburger majonézzel, pizza (főleg az amerikai típusúak), vajas vagy margarinos péksütemények, vajjal, margarinnal megkent, felvágottal megpakolt szendvicsek, melegszendvicsek, pogácsák, cukros, vajas, tejszínes sütemények.

Azok számára, akik kényszeres túlevéssel küzdenek, az ilyen típusú ételek mennyiségének csökkentése általában nem működik. Ennek tipikus példája, hogy felbontasz egy tábla csokit azzal a szándékkal, hogy csak egy sort eszel meg belőle, de aztán elszabadulnak a dolgok és a teljes tábla elfogy.
Van, akinél működik, hogy egy időre kizárja az étrendjéből ezeket az összetevőket. Ez okozhat egyfajta “tisztulást”, az ízlelőbimbók ingerküszöbének változását és a bél mikrobiom összetételének javulását. Persze feltéve, ha a kihagyott élelmiszerek helyett egészséges, rostban gazdag, növényi alapú ételeket fogyaszt az illető.
Viszont ennek a megvonásnak lehetnek hátulütői egyes esetekben. Sokan alig várják, hogy leteljen a “böjti idő”, és újra visszatérjenek szeretett függőségükhöz. (A későbbi böjttípusoknál taglalom majd a böjt utáni habzsolás veszélyeit.) Ilyenkor előfordul túlfogyasztás belőle – még az előzőekhez viszonyítva is -, illetve a böjt alatt esetlegesen leadott kilók hajlamosak kamatostul visszajönni.

Értékelés és jobb választás:

Egy cukordetox vagy gyorsétel-mentes időszak hasznos lehet annak, aki nem tud lemondani ezekről az élelmiszerekről, de azért lássuk be, gyorsételek és egészségtelen nassolnivalók nélkül is lehetséges élni, sőt a hosszú távú egészség fenntartásához jó eszköz, ha egyáltalán nem élünk ezekkel az élelmiszerekkel. Szóval nagyon szép dolog 1-2 hétre lemondani róluk, de azzal, hogy utána visszatérsz a fogyasztásukhoz, tulajdonképpen nem tettél túlságosan sokat az egészségedért.
Amennyiben a túlevési késztetések, a nassolási kényszer legyőzése a cél, sokkal célszerűbbnek látom a holisztikusabb megközelítést. Nem csupán elveszem azt, ami függőséget okoz, de törekszem rá, hogy megértsem az okokat, amelyek a függőség mögött lapulnak, és elkezdjek rajtuk dolgozni. Itt nem csupán lelki okokra gondolok – persze az is hozzátartozik -, hanem szociális (kapcsolati) tényezők, bevésődött szokások, hiedelmek, illetve a bél mikrobiom összetételének kóros irányba tolódása.
A függőséget okozó élelmiszerek puszta megvonása helyett ha az okok kezelésén dolgozol, akkor egy idő után szükségtelenné teheted ezeket a függőségeket és meg tudsz szabadulni tőlük. Ha szeretnél egy ilyen holisztikus megközelítésű 30 napos tréninget kipróbálni, és a saját tempódban dolgozni a túlevési késztetéseiden, akkor feltétlenül ajánlom neked a Nasikontrollt!

Digitális detox, információböjt, panaszböjt és egyéb “táplálkozásmentes” böjtök

Ugyan nem a táplálkozás területéhez tartoznak, mégis ha böjtökről beszélünk, muszáj legalább megemlíteni, hogy a böjt ma már nem kizárólag a táplálkozás területére alkalmazható. A képernyőnek, a közösségi médiának, vagy épp a tengernyi információnak való kitettségünk számos egészségügyi hátránnyal jár, a rossz testtartástól egészen a szorongásig vagy elszigetelődésig. Sokunk számára már csak a munka miatt sem megoldható a képernyőtől való nagyarányú tartózkodás, vagy éppen a hírstop, de egy “böjti időszak”, amikor csak a legszükségesebb ideig tesszük ki magunkat a képernyőnek vagy a híreknek, rávilágíthat arra, mennyi szükségtelen dolognak tesszük ki magunkat a hétköznapokban.
Emellett utat nyithat bizonyos “analóg” tevékenységek újrafelfedezéséhez és jobb élvezetéhez, mint például a valódi könyv olvasása, a mozgás, a szeretteinkre szánt osztatlan figyelem, vagy épp valami kreatív, kézműves elfoglaltság, alkotás vagy zenélés. A digitális böjtöknek akkor van a legnagyobb értelmük, ha egy szigorúbb “böjti” szakasz után – amit például megtehetünk a szabadságunk ideje alatt – átgondoltabban és mértékletesebben fogyasztjuk az addig túlzásba vitt tartalmakat.
A mentális böjtök körébe tartoznak azok, amelyek egyes viselkedési minták megváltoztatására irányulnak. Például ha elhatározod, nem panaszkodsz vagy nem mondasz rosszat másokról a hátuk mögött, vagy egyenesen: ha valakiről rosszat akarnál mondani, inkább mondasz valami jót. Ezek a böjtök ugyan igényelnek némi önfegyelmet, de abszolút megéri a befektetést. Nem csak azért, mert szívesen lesznek mások a környezetedben, ha pozitívabb lesz a kisugárzásod, de a változás idővel a saját gondolkodásodra, sőt kedélyállapotodra is kiterjed.
Érdemes megfigyelni az ókori bölcsességeket, amelyek az indulatos vagy éppen békés lélek és a fizikai egészség közötti összefüggésről szólnak:
Példabeszédek 14:30: „A szív békessége élteti a testet, az indulat pedig rothasztja a csontokat.”
Példabeszédek 17:22: „A vidám szív a legjobb orvosság, a megtört lélek pedig kiszárítja a csontokat.”
A jó kedélyállapot és az életelégedettség most már a tudomány által is bizonyítottan segít a hosszabb, egészséges élet megélésében.

Tags: , , , ,

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük